sobota 13. srpna 2011

Kořenky mého života.


Nejedná se o překlep! Tuto sadu kořenek a nádob na „ingredience“, potřebné k vaření, jsem objevila, když mi bylo asi 14 let. Odložené na půdě statku tety, mě okamžitě učarovaly. Teta mě přislíbila, že si je budu moci odvézt, až budu mít jednou vlastní kuchyň. Proč jsou to „kořenky mého života“? Doposud se mnou cestovaly po Čechách, a nakonec, i přes Evropu a zpět! Vždy mají v naší kuchyni čestné místo. Když se na ně podívám, připomínají mi krásné chvíle strávené s mojí nejmilovanější tetou, milou a dobrotivou ženou. Byla uchvacující vypravěčkou. Ještě dnes se slyším, jak žadoním, vyprávěj, jaké to bylo, když jsi byla mladá a já ještě nebyla na světě. Sedící na stoličce u kamen s velkou buchtou nebo krajícem namazaným škvarky v ruce, bradu opřenou o kolena, jsem ani nedutala a poslouchala. Dnes všechno, ta její laskavost a vyprávění, je na věky uzavřeno do
„kořenek mého života".


Od těch dob, je pro mne "Sůl nad zlato"!

6 komentářů:

Jana řekl(a)...

Ahoj Lezarts, to jsou krásné kořenky. Tím, že se s nimi pojí takové krásné vzpomínky jsou ještě mnohem hezčí.
Hezkou neděli
Jana

mimi_tulipánová řekl(a)...

Koreničky po tete sú prekrásne a tvoje rozprávanie o nich a ich pôvodnej majiteľke tiež :-)

Januška řekl(a)...

Krásná památka a krásné vzpomínky...

simpl řekl(a)...

Nádherné kořenky a ještě se spoustou vzpomínek. Já jsem takhle žadonila o vyprávění svoji babičku, ale to už je pryč. Pěkný nadcházející týden. Ditta.

Jaromila řekl(a)...

Milá Lezarts, tvojím vyprávěním jsem se vrátila o mnoho let zpět, kdy mně tetička vyprávěla příběhy z dávných časů a já se houpala na houpačce a ukusovala chleba s máslem a trnkama, pocukrovanýma.............
Její duch je u nás v kuchyni stále...prostřednictvím modrého nádobí(jaké má v profilu januška)a spousty dalších drobností.
Přeji pěkný den
Jaromila

Lezarts řekl(a)...

Jano:
moje máma rozdala moje panenky, ale to nejdrašší mi zbylo, kořenky!

Mimi:
kořenky jsou velice jemného vzoru a mohla bych psát o tetě celé romány.

Januško:
...vzpomínky a památky = "Musíš znát minulost, aby jsi mohl pochopit současnost a připravit se na budousnost".

Ditto:
často by jsem, ještě ráda, naslouchala povídání tety!

Jaromilo:
tak tuto pochutinu s trnkama neznám. Dobré duchy si v domě předcházím, proto jsem nemohla nikdy stavět nový dům. Mohu bydlet jenom v domě, který už má něco za sebou, a pokud možno má jenom dobré "duchy" i duši!

Přeji všem, snad už konečně týden bez deště!!!