pondělí 26. září 2011

Pro milovníky a milovnice Francie.

Francie je pro většinu milovníků této země spojena hlavně s Paříží, Alpami a Provence. Možná mnozí ani netuší, že 600 km od Prahy začíná, kouzelný (mezi mnoha jinými) region Alsace. Tento malebný kraj rozprostřený na horním a dolním Porýní, je bohatý historií, folklorem, architekturou, vinicemi a jak jinak i svojí regionální gastronomií.V Alsasku se mimo francozským jazykem, hovoří dialektem,který je podobný německému jazyku. Je to  pozůstatek z pohnuté historie tohoto pohraničního území. To vše je lemováno na západě modrou linií Vosges a úrodnou planinou na východě, zavlažovanou Rýnem. Od Strasburku, přes Colmar, až po Guebwiller se vlní, někde až po úpatí Vosges, vinná stezka na které jsou, jako korálky, navlečené malebná vinařská městečka a obce.
Vše je umocněno neuvěřitelným množstvím květinových výzdob. Turisté si zde přijdou, díky bohatému kraji, opravdu na své po celý rok! Sportovci najdou možnost v zimě lyžovat, milovníci kol, zase mohou objevovat místní krásy po cyklostezkách. Ovšem mě už po několik let, vždy v tuto roční dobu, "vítr zavane" na největší evropský patchworkový festival „Carrefour Européen du Patchwork“, který se koná v jednom z údolí Vosges, Val d´Argent. Po 4 dny Ste. Marie - aux- Mines  a další 3 městečka, se promění v meku všech nadšenců patchworku a textilního umění (o této akci bude reportáž později). Dnes vás zvu na malou turistickou procházku. Počasí nám zatím přeje, tak „hurááá“ do vinic, hor a městeček!
Ne, nejde o omyl, je to socha Svobody. Jedná se o repliku sochy fr. sochaře Frédérica Augusta Bartholdiho, francouzského sochaře a architekta  který se narodil 2. srpna 1834, v Colmaru (+ 4. října 1904, Paříž), kde také vystudoval architekturu. V jejím studiu pokračoval poté v Paříži, kde zároveň studoval také malířství. Jeho nejznámějším dílem je bezesporu Socha Svobody, darovaná vládou Francie v roce 1886 Spojeným státům. Před započetím této zakázky Bartholdi osobně navštívil Spojené státy a vybral přístav v New Yorku za vhodné místo pro postavení sochy. Podrobnosti viz. Wikipedia.
I tato místa mohou být malebná...!
                                                       

9 komentářů:

Jitka Neradová řekl(a)...

Jsou malebná:-) Byl jsem tam a ten kraj miluji. Ostatně jako celou Francii. Děkuji za krásný příspěvěk, oživila jsem si prožitá a objevila nové. Merci:-)

simpl řekl(a)...

Přes tento kraj jsme projížděli na jih před pár lety a strávili tu skoro týden. V Colmaru a jeho okolí se nám moc líbilo. Trochu mi to připomínalo s těmi kanály Holandsko, ale architektura i atmosféra je vlastně totálně jiná. Mám tu taky své oblíbené vinařství - Paul Ginglinger. Doufám, že tam zase někdy zavítám. Takže díky za oživení vzpomínek. Ditta

Mariana řekl(a)...

Nádherné fotky! Díky, a těším se na patchworkovou reportáž.
M

Monika řekl(a)...

Krasne zdokumentovano. Fotky jsou paradni a povidani take, primo vybizi k navsteve Alsace. Jen je to od nas bohuzel trosku z ruky :( Preji krasny tyden, ahoj, Monika.

Amelie řekl(a)...

Nádherné obrázky. Ve Francii jsem nikdy nebyla.

Vivi řekl(a)...

Ach jé! Tak ráda jsem se přenesla do tak nádherného a pohádkově okouzlujícího kraje. Sním si tu a nechce se mi nic dělat...jen si užívat půvabnou Francii! Ale letíme asi až na Vánoce...
Vivi

Katerina řekl(a)...

Lezarts, proc jsi se nezastavila u nas? Vzdyt to byl jenom skok... Priste Te ocekavam! Elsass je nadherny. Preji krasny den, Katerina

Lezarts řekl(a)...

Jitko:
není to výzva, znovu Alsasko navštívit?!

Ditto:
Colmar je nádherný, co takhle poznat další?
Příště si třeba ťuknem spolu u Ginglinger na zdraví s Pinot Noir...!

Mariano:
díky za ocenění. Na reportáži o patchworku pracuji, ale nejdřív jsem musela dát dopořádku zahradu.

Moniko:
Při poříští cestě do Evropy si tam třeba odskočíte?!

Amélie:
třeba, se přání jednou splní a do Francie se podíváte. Zatím, občas, najdete nějaké střípky na mém blogu.

Vivi:
na vánoce je Alsasko úplně pohádkové. Nádherně vyzdobené, plno vánočních trhů, ale hlavně dobré vánoční cukroví a vůbec samé dobroty..., prostě "sladká" Francie!!!

Katarino:
děkuji za pozvání. Příště si návštěvu u Vás dáme do programu!
Totéž platí pro Vás, máte u nás v Čechách otevřené dveře!!!

FRANCIE řekl(a)...

nádherné fotografie :)