protože mě chladno zahnalo k šití, napadlo mě se svámi podělit o jednu patchworkovou techniku...
...Pojagi,
je jednovrstvý, oboustranný patchwork. Jedná se o techniku sešívání jednotlivých kousků látek začisťovacím švem. Tato technika pochází z východní Asie, hlavně z Koreje a Japonska.
V Koreji se šije tato technika ručně. Nejvíce se používalo na tuto techniku hedvábí, bavlna, len, konopí.V Korejské kultuře hraje Pojagi důležitou roli, použité jako obal daru, můžeme podle použitého textilu rozpoznat sociální situaci dárce nebo obdarovaného. Tyto Pojagi jsou uchovávány z generace na generaci, protože vyjadřují různé symboliky, štěstí, bohatství a ochrnu před nepřízní osudu.
- balení potravin, takto se chránilo před hmyzem a okoráním.
- balení dárků, jak v běžném životě, tak při různých slavnostech a obřadech.- jako dekorace, paravány, ubrusy, závěsy atd…
- podšité a prošité se používalo k balení křehkých předmětů, nebo k
uchovávání potravin v teple.
Nebo, jako já, ušijte si ubrus.
Používané látky:
použijeme látky dobře propouštějící světlo,( mulovina, tenký len, babtisek…)většinou jednobarevné, protože na těchto látkách bývají barvy z obou stran intenzivní. Na trhu se najdou stejné látky i s potiskem.
Nitě:
švy slouží u Pojagi jako ozdobný prvek, proto můžeme zvolit nit ve výraznější barevnosti než je látka. V případě, že chceme mít šev co nejdiskrétnější, šijeme nití v barvě látky nebo neviditelnou nití.
Spodní nit: můžeme volit ve stejných barvách jako horní nit, nebo pro vytvoření výrazného efektu použijeme jinou barvu.
Pracovní postup:
Pojagi můžeme šít bez předešlé přípravy tzv. lepit jednotlivé látky k sobě a zařezávat podle potřeby. Jiná možnost můžeme šít podle předem vypracovaného návrhu s přesným nákresem. Kombinací jednobarevných, nebo barevných látek dosáhnete zajímavých výsledků.
Zaujala vás tato technika? Napište mi a já vám poradím jak na to.
Přeji Vám, hezké podzimní dny!
Amicalement
votre
Lezarts.