středa 10. října 2012

"Nikdo není doma prorokem"...

..., ach přísloví, které jsem si už tolikrát díky patchworku v Čechách ověřila.
Milí čtenáři, dnes nebude můj článek o lehkosti bytí, ale zamyšlení, ba i kritikou určitého prostředí ve kterém se díky mé činnosti pohybuji. I když se snažím co nejúsporněji trávit můj čas na veřejném prostranství textilního umění, bohužel jsou momenty, kdy se prostě nemohu vyhnout jeho společenským událostem, které mě pak nutí k následovným zamyšlením.
Už neodmyslitelnou událostí v textilním umění a patchworku roku patří, "Carrefour European du Patchwork" v St. Marie aux Mines, Francie.

"Vyšito aplikováno-patchwork 21 století."
Sarah Vedeler,USA

Polehoučku i sem pronikají  české tvůrkyně. Letos čestnými hosty festivalu, byla Česká republika a s ní i textilní relikvie pražského židovského muzea. Mohla bych být spokojena, moje cíle které jsem plánovala pro BPK, už od roku 2007 se podařilo současnému vedení dotáhnout dokonce, ale...
Dnes chci složit hold paní Věře Skočkové a panu Skočkovi, kteří již podruhé reprezentovali svoje rodné Valašsko ve Francii.Letos byli vybráni porotou do úzkého výběru  prestižní soutěže této výstavy. Následovně jejích dílo poputuje po celé Evropě.

Paní Skočková u svého soutěžního quiltu.

Když před dvěma roky získali i ocenění, na citovaném festivalu, za patchwork s motivy jejich rodného Valašska, byla jsem nadšená! Při společném setkání jsem paní Skočkové sdělila, že dobře udělala a šla s jejich patchworkem do "světa"!
Zvedám sklenku vína a připíjím na další úspěchy paní Skočkové a panu Skočkovi do Valašska. Jediným tvůrcům v Čechách a na Moravě, kterým se jako prvním podařilo vtisknout svým pracím etnickou identifikaci.Co mě těší, že jsem se nespletla a svět je přijímá s otevřenou náručí.

Malá ukázka z jedné kolekce současné tvorby patchworku.

P.S.
Slibuji příště, další reportáž z výstavy.

   Váš
Lezarts

5 komentářů:

Lucie řekl(a)...

Zdravím Lezarts, dílo paní Skočkové se mi opravdu moc líbí , jsem v patchworku laik a líbí se mi víc takové ty jednodušší věci, ale ten quilt na obrázku je vážně zajímavý...a mrzí mě , že jsi měla pravdu ve svém proroctví...ale bohužel tento přístup se objevuje u nás i jiných a zcela odlišných oborech a odvětví...no každopádně gratuluji Skočkovým k úspěchu ve Francii! Krásné dny!

Helena řekl(a)...

...nikdo není doma prorokem... přesně, jak píšeš! A mohu tě ujistit a snad i trochu uklidnit, že to zdaleka není jen v tvém oboru...
Krásný večer, Reni!
Pa, Helena

Mirka řekl(a)...

Ahoj Reno,moc tě pozdravuji.Mám moc ráda tvůj blog a vždy tu najdu něco,co mi potěší dušičku.Ale teď nemohu souhlasit.Soutěž v kategorii art je už od počátku určena pouze členkám českého artklubu.Vím,že několik kamarádek(nečlenek) tak nakonec muselo buď vystavit své art quilty v kategorii český patchwork nebo se stát členkami klubu.A je škoda,že paní Skočková nevystavila své quilty v Praze,do soutěže Český quilt by se určitě hodily.A návštěvníci by je určitě rádi viděli.Do těch zákulisních tahanic nevidím (a ani nechci),ale na všech setkáních BPK se nad quilty paní Skočkové hlasitě jásá s tleská.Tak nevím,spíš mi připadá,že je chyba někde v komunikaci.

simpl řekl(a)...

Budu krapet parafrázovat známé "za vším hledej ženu" a přetvořím to na "za vším hledej závist". Asi hlavně závist bude za tím o čem tady píšeš. Je to k vzteku, ale pro paní Skočkovou je ten úspěch určitou satisfakcí. Měj se pěkně. Ditta

Lezarts řekl(a)...

Lucie:
dobré věci si najdou Povětšinou své příznivce, ale někdy je to cesta, plná překážek:-(
Přeji hodně energie do "mlýna"

Helo:
děkuji. Když si na to člověk nemůže zvyknout...:-(
Přeji stále bohatou úrodu:-D

Mirko:
děkuji za tvůj komentář a musím s tebou jenom souhlasit, dobře jsi to zglobalizovala (prosím rozumět, bez ironie a nadsázky),že VŠE je, jenom o KOMUNIKACI. Přeji Ti hodně krásných a ničím nerušených chvil s patchworkem:-D

Ditto:
já bych jenom dodala, je to o lidské hlouposti a nedostatku pokory.
Je potěšením,protože autorka sklízí na veřejnosti(i v Čechách a Moravě) a mimo jmenované prostředí, u laiků, ale i patchworkářek zasloužený obdiv.
Přeji krásný podzim s paletou pnou pestrobarevných dnů:-D