neděle 6. ledna 2013

Na tři krále, kam půjdeme takto dále???

Máme, tak jak už každý rok, zasebou oslavy  Epifanie. Stále slavíme stejně viz. příspěvek leden 2012. Pouze letos jsem si fant vytáhla já. Tudíž jsem královnou roku a snad nedopadnu, jako M-Antoinette:-), ale  bude pro mě úspěšný!

Místo příspěvku z oslav "Tříkrálových", vás vezmu na procházku do lesa. Mohlo by se zdát, že to bude pohodový příspěvek a  únik do klidu lesních zákoutí, omyl! Je to téma spíše k zamyšlení..., nad problémem, jak to půjde s naším našim, životním prostředím dále?!


 Žijeme prakticky v "zajetí" jedněch z nejkrásnějších lesů Středočeského kraje, říkají, že jsme plícemi Prahy. Chtěla jsem si trochu, procházkou v lesích po Novém roce, oživit moje vzpomínky o jejich krásných zákoutích. Několik měsíců jsem se do lesa nedostala a to co jsem tam uviděla, mě přímo šokovalo!!! Po několikaletém těžení dřeva z našeho obecního lesa, jsem našla les v dosti zdevastovaném stavu.


Chodit po lesních cestách, se prakticky dá pouze za mrazu, jinak riskujete  že se vyválíte, či utopíte v blátě vyježděných kolejí, po těžké strojové technice dřevorubců.


Potok stále neudržovaný, tvořící bažiny a stále více znečištěný, nepřejdete! Most, který tu stál téměř 100 let nepřežil, jeho neúměrné používání těžkými vozidly.(V obecním zpravodaji je uvedeno, že letos most opraví, asi se spletli, snad znovu postaví).


Neuvěřitelné výseky lesních parcel, aby si vítr mohl tím lépe zařádit ve zbylém oslabeném porostu!
Pokácené stromy, které zůstanou hnít, protože je nikdo nesveze!


Tak si říkám, co by tomu řekli bývalí pánové z Lichtenštejnska, kteří darovali v roce 1936 lesy naší obci?!
Ani se nezmiňuji o stavu překrásné zámecké cesty, kterou vybudovali. Je osázena exotickými dřevinami a částečně byla i vydlážděna. Byla to jedna z nejkrásnějších cest, podél potoka lesy, spojující Černokostelecký zámek a tvrz v Tuchorazi.


Les je bohatě zabydlen zvířaty, nacházíme všude jejich stopy..., ale jak se zdá i lidmi...jejich stopy, ty však jen tak nevymizí!!!


Lidských stop je tu zanecháno, nejen v podobě  přetvárnění terénu, díky stoky obce vyvěrající do lesa... Černé skládky, jsem už nemohla nafotit, došla mi, asi z milosrdnosti, baterie ve fotoaparátu.


Jedinou útěchou mi zůstali náhledy do korun stromů, s modrým nebem v naději, že se stane zázrak a zde se někdo ustrne, nad naším životním prostředím. Protože po zkušenosti z mé intervence na obecním úřadě s poukázáním, pouze na nevyhovující kvalitu pitné vody a žádostí pravidelného uveřejnění rozborů vody, jsem zastupitelstvem byla hodnocena za hysterku!!! Pana starosta mi ironicky odpověděl, zda bych nechtěla, aby  publikovali na stránkách obecního webu, "zpoždění i každého autobusu"... na to se už nedá, jako jedinci otevírat diskusi o zbylých problémech NAŠEHO životního prostředí.Sama ten boj těžko mohu vyhrát. A ostatní potenciální "bojovníci"? Jako by se po nich v obci slehla zem, všichni mají totiž nějakého kostlivce ve skříni a musejí ho bedlivě hlídat! Tak nemají čas na obtěžování obecních zastupitelů! Ať žije demokracie...?!
Jak takové situace řešíte Vy? 

Váš 
Lezarts
 ...žádající, " zastavte zeměkouli, chci vystoupit, protože se svět zbláznil!"

7 komentářů:

Daja Duha řekl(a)...

Lezarts,jsi bojovnice asi jako já.Také půjdu na OBEC z dotazem kdo složil můj strom,topol který nešlo obejmout????Tak byl statný!Dověděla jsem se,že se bude drancovat protože se musí vrátit nějaké lesy církvi,takže se musí krást až do konce a ponás potopa!!!!Daja

Evík řekl(a)...

"Na tři krále, kam půjdeme takto dále???"
no jednu sprostou odpověď bych znala, ale tu znáš sama....:-(

Helena řekl(a)...

Ach jo! Nejhorší je, že to tak vypadá, kam se jen podíváš....Taky tu a tam kladu dotazy na radnici, často si říkám, že to nestojí za to, ale pak si vzpomenu, pro koho tam sedí a že to je hlavně služba občanům, na to se tady trochu zapomíná...
Reni, přeju pokud možno klidný večer, pa Helena

simpl řekl(a)...

Reni, hlavu můžeš ztratit vždycky. i když ti bude sedět pevně na krku :-)
Jinak myslím, že je to hlavně o lidech a ne o životním prostředí jako takovém. Většina nebyla dost dobře vychována, lesáci, jak vidno, nemají vztah k lesům pražádný (něco podobného jsem viděla i v Jeseníkách) - vše se rve těžkou technikou. Na druhou stranu zelení pomatenci si prosadili různá nesmyslná nařízení, jejichž výsledkem je třeba to, že se lesy nečistí, když se dělá prořez náletů, nechává se to na místě místo, aby se to stáhlo na jednu hromadu a spálilo. Po takovémhle prořezu jsem se letos málem přizabila v lese kolem naší chalupy. Vůbec se v něm nedalo chodit. Všude se váleli pokácené náletové břízky, smrčky, borovice,... Tohle je asi obrázek státních lesů, jak to vypadá v těch soukromých, tak to nemohu posoudit, ale určitě platí i tady, že stát/obec je špatný hospodář. O černých skládkách se snad ani nebudu vyjadřovat. Jen si říkám, zda se tady to myšlení lidí a vztah ke svému okolí, přesahující hranice jejich plotů kolem baráků, někdy změní k lepšímu. Snad ano.
Nějak jsem se rozkecala, tak aspoň měj pěkný večer.

Katerina řekl(a)...

Renato, to je smutna reportaz. I ja se pred dvema laty divila u nas na chate, jak je ten nas les zniceny. Jako deti-dorostenci jsme tam chodily sazet stromy, dnes je ten les k nepoznani. Skoda... rekla bych ze dle reakci pana starosty je histerka on (jak se vlasne rika histerickemu chlapovi?) Mej presto hezky tyden a neprestavej bojovat... Katerina

Jana řekl(a)...

Reni, aj naše Slovenské lesy sú v dezolátnom stave...ťažba dreva je veľký biznis.
Kedysi horu po ťažbe museli vyčistiť lesný robotníci - no bohužiaľ je to minulosť. Moji rodičia majú chatu pod Ďumbierom a v lete som nespoznala moje staré hubárske chodníky - vyrúbané stromy, plno suchých konárov, zničené porasty čučoriedok a malín....
Chatári napísali sťažnosť na mestské lesy, ale nepochodili. Kompetentní si sťažnosť prečítali a odložili do šuplíka.

Jana

Lezarts řekl(a)...

Dajo:
bravo, nedej se. Je nemravné co se kolem nás děje, ale ještě nemravnější je tomu němě přihlížet! Přeji Ti i tak krásné dny:-D

Evíku:
zase jsi trefila hřebíček, přímo na hlavičku:-)

Helo:
naprosto s Tebou souhlasím! Nedat se tam kde na to máme legitimní nárok. Čím nás bude reptat více tím lépe:-)

Ditto:
ach, ta zlatá střední cesta, asi opravdu existuje pouze v pohádkách:-( Teď stačí jen zkusit působit a doufat v tu změnu..., nebo v "Blanické rytíře":-)

Katarino:
tady ještě většina úředníků, nepochopila, že jsou vlastně ve službě obyvatelstva a slušné chování je nikdo neučí:-(
Holt jsem byla zhýčkaná západem:-)
Tak viva tvoření, aby se jeden nezcvoknul:-)

Jano:
inteligence, má své hranice, ale blbost ne:-D Jenom je třeba nedat se a prudit do omrzení!!!
Krásný w.e.