pondělí 1. června 2026

Duben, Květen i já v trapu…

 

… až neuvěřitelné!

Zvyklá na poklidnější rytmus života, a najednou takový šrumec.

Cestování, čím dál komunikativnější dvojčata, zahrada a  interieriový desing. A žádný čas na napsání příspěvku na blog.

Vemu to popořádku a něco si nechám na příště… ovšem nevím kdy to bude, protože po malém zklidnění nastane zase v červnu “ šrumec”, tentokrát moc očekávaný zážitek.


Tek konečně k akci č.1.

V dubnu balím a za sněhové chumelenice nad letištěm V. Havla vzlétám s partou na prodloužený we. směr Paříž. 


Přistáváme v Paříži zde nás překvapí 19 st. Taxi nás odváží směr Chelle, předměstí Paříže .Hurá odložit zavazadla v hotelu. Zde se rozdělíme na pánské a dámské skupinky. Pánové směr místní kulturák, zde je očekávala velký mezinárodní veletrh lastur. 




Dámy na obhlídku města. V neočekávaném teple jsme začaly posezením na terase baru s vychlazeným nápojem a pak malou obhlídkou města.


Večer, jsme zase všichni, zakončila společnou večeří.

Už zde bylo vše v květu. Nejvíce mě zaujala kvetoucí kamélie, keř který si nemohu na zahradě v našem podnebí vysadit.


V sobotu po skončení veletrhu taxíkem zpět do hotelu v Paříži. Hotel byl kousek od Place de la République. Praktický výběr metro pár kroků, všude kam jsme měli namířeno kousek.


Neděle byla určena návštěvě přírodo-vědeckého muzea.





Jak jsme se celá  parta domluvili, muzeum nás zklamalo, krom překrásné architektury. První zklamání bylo z toho, že budova paleontologické expozice je v rekonstrukci. Druhé zklamání bylo že jsme zvyklí na poklidné Národní muzeum v Praze, v Pařížském, byl neuvěřitelný hluk, který se rozléhal celou budovou. Jednotlivé expozice jsou podle evoluce umístěné po odvodu centrálního prostoru, jako na pavlačích. K tomu batolata i větší děti probíhající, jak neřízené střely a máte strach, aby jste nějaké nezašlápli a nebo se sami nerozplácli.

Zato byl příjemný pohled na rozkvetlý park před muzeem.





Z muzea jsme s to namířili k obhlídce Notre Dam de Paris. Cestou jsme zjistili, že se běží v Paříži Maraton . Ale překonali jsme davy, a alespoň jsem krásně opravenou památku viděla z venčí! Malá zajímavost, když jsem byla naposledy v Paříži,  Notre Dam začal hořet když jsem odlétala.





Poslední den jsme začaly výletem na trh starožitníků, to bylo něco pro mě. Kdybych necestovala letadlem, určité bych potřebovala stěhovací vůz 😁




Výlet po Pařížských památkách jsme zakončili na Monte Martre .





Nemohu si odpustit můj komentář, jestli to nebude nezbytně nutné do Paříže už nemusím Byla jsem nesmírně překvapená ze situace Paříže, špína a sociální propad a to pouze za 4 roky od mé poslední návštěvy! Musím dodat, že jsem ve Francii ztrávila víc jak dvě dekády z mého života, ale Alsasko je province s jiným šarmem, i když zde dochází k některým změnám sociálního prostředí.


Pro dnes končím, s výletem do Paříže, pokračování příště ( doufám že dříve než na podzim), dalším zápisem z výletování.

Váš

Lezarts,

už jen s Pařížským dortem😁

10 komentářů:

  1. Hodně se tam toho změnilo, ale stále je pro mě přitažlivá.
    Díky za pařížský fotoreport.
    A ty lastury - to by bylo něco pro mě.
    Smí se dovážet? Asi ne, viď nebo jak to s nimi je?
    Eva http://es-ideas.blogspot.com/?m=1

    OdpovědětVymazat
  2. Renato, tak ty se určitě nenudíš. Paříž jsem také navštívila při prodlouženém víkendu, ale je to už hodně dávno. Tenkrát tam špína nebyla, ale o tomhle už jsem slyšela z více stran. Takže tak, jak píšeš, pařížský dort nám určitě bude stačit 😉 Užívej si léto, pá 😀🙋‍♀️

    OdpovědětVymazat
  3. Renatko děkuji za tuto reportáž. V Paříži jsem byla v roce 1993 o Velikonocích a moc se mi tam líbilo. Měli jsme i noční prohlídku. Jen v té době jsem ještě nefotila, tak nemám žádné fotografie, jen zarámované tři grafické listy, které jsem si koupila na "Náměstí malířů" u Sacré-Coeur.

    OdpovědětVymazat
  4. Renato, v posledních letech to samé říkaly děti i všichni, kdo Paříž navštívili... Škoda.
    Ráda jsem se podívala na tvou reportáž.
    Přeji příjemné červnové dny, Helena

    OdpovědětVymazat
  5. Vija
    Paříž a její kouzlo, velká škoda, že se mění tím nevhodným směrem. I tak je co obdivovat. Hezký červen měj, J

    OdpovědětVymazat
  6. V Paříži jsem nebyla, takže ji znám jen z různých dokumentů, fotografií, filmů, knih či reportáží. Že to tam teď není tak akorát jsem slyšela z růžných míst. Ale na Tvoje fotky jsem se moc ráda podívala.
    Měj se hezky !
    Hanka

    OdpovědětVymazat
  7. Výlet do Paříže ti silně závidím. Nebyla jsem tam už snad 25, takže to byla asi úplně jiná Paříž než dnes.

    OdpovědětVymazat
  8. Hezký prodloužený víkend. Líbily by se mi i lastury i starožitnící :).
    Měj se fajn

    OdpovědětVymazat
  9. Už jsem slyšela z vícero stran o zhoršujícím se a nehezkém prostředí v Paříži, a tak si ponechám svou představu o romantické Paříži, kterou jsem získala čtením knih, z dokumentů, v duši. Bude to lepší.

    OdpovědětVymazat
  10. Já byla v Paříži dávno, chtěla bych se vrátit, protože Je kouzelná, ale už tolikrát jsem četla jak moc to tam upadlo....Tak asi zamířím spíše někam do Provence, Beaujolais.....

    OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že se vám na mém blogu líbilo a zanechali jste o tom stopu.